
Beretta USA J92M9A3 M9A3 9mm Luger 5″ 10+1 Flat Dark Earth Cerakote Polymer Fra
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
With the M9A3 semi auto pistol, Beretta has created a coming-together of all the tactical and functional features that today’s combat professionals may require. The M9A3 was designed to deliver the performance that military, law-enforcement and VIP-protection professionals demand. The Vertec-style vertical grip of the M9A3 offers two very important benefits. Its vertical configuration makes it easy to point the handgun to where one would normally point the index finger of the dominant hand. Also, the grips are thin despite being able to accommodate a double-stack, high-capacity magazine. This makes trigger reach simple even for those with smaller hands, besides offering a more compact profile for those carrying the M9A3 concealed. All this, plus the crisp checkering on the front and backstrap as well as removable wraparound grip, make any combat hold simple and consistent. This Type F model features a ambidextrous safety/decoker, a Flat Dark Earth frame and slide finish, tritium front/rear sights, a threaded barrel, and has a 10-round magazine capacity.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Flat Dark Earth Polymer |
| Sight Configuration: | Tritium Front & Rear |
| Weight: | 33.4 oz |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth Cerakote |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Threaded |
| Slide Description: | Flat Dark Earth Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
