
Beretta USA J92M9A0M M9 9mm Luger 4.90″ 15+1 Black Bruniton Black Bruniton Stee
UPC:
082442816371
SKU:
23504
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
From the jungle heat of Panama to the sandstorms of Iraq, the men and women of the U.S. Armed Forces have counted on the Beretta M9 pistol for over two decades of distinguished service and reliability. The Commercial M9 pistol is the closest replica to the military M9 that a civilian may legally own. This M9’s distinctive military-style markings on various components closely resemble those of the M9 pistols used by the U.S. Armed Forces, and its 3-dot sight system clones that of the military M9. These two features as well as the unique M9-prefixed serial number set this Commercial M9 apart from the Beretta 92 FS pistol.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.90″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Checkered Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 33.3 oz |
| Frame Finish: | Black Bruniton |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
