
Beretta USA J92M9A0 M9 9mm Luger 4.90″ 10+1 Black Bruniton Steel Slide Black Ch
UPC:
082442816838
SKU:
23505
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
2 in stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The M9 offers a variety of tactical features that make it equally safe, easy to use and dependable in the holster of military personnel as well as for home or personal defense. Its reversible magazine release enables the use of either hand for tactical magazine changes, while its ambidextrous safety-decocker makes the pistol flexible for right- or left-handed persons or for shooters trying out different gripping or shooting styles. Its Bruniton finish with military-style markings is highly resistant to sweat and corrosion, and after shooting, a tool-free disassembly latch makes it simple and quick to take the pistol apart for cleaning.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.90″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Checkered Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 33.3 oz |
| Frame Finish: | Black Bruniton |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
