
Smith & Wesson 178047 1911 Performance Center Pro 9mm Luger 5″ 10+1 Matte Silver
UPC:
022188780475
SKU:
76740
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Completing the line between main production and the Performance Center, the Smith & Wesson Pro Series represents the next step from standard models. Bringing competition specifications and features to factory models, the Pro Series offers that ready-to-go package while still maintaining production line integrity. The 1911 Pro features a double sided frame safety, hand polished barrel feed ramp, and a precision crowned muzzle. This model has a stainless steel barrel, slide, dovetail fiber optic front and adjustable rear sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Grip |
| Grips: | Wood |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adj Rear |
| Weight: | 41.2 oz |
| Frame Finish: | Matte Silver |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Matte Silver Stainless Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
