
Canik HG3774GVN TP9SFx 9mm Luger 5.20″ 20+1 Black Tungsten Gray Cerakote Steel
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Century’s TP9SFx striker fire pistol comes with standard dovetail sight cuts, single action trigger, and a MIL-STD-1913 Picatinny rail. This model features Warren Tactical sights with a red and green fiber optic front. The rear sight is installed in a removable red dot cover to eliminate interference with certain red dot sights. It includes four red dot interface plates. It has a match grade barrel, loaded chamber indicator, reversible ambidextrous cocking lever, extended ambidextrous slide stop, and reversible magazine catch with two additional sizes. It includes two magazines, polymer holster with paddle/belt attachment, interchangeable backstraps, cleaning rod, and a brush. This TP9SFx has a black polymer frame, a Tungsten Gray Cerakoted slide with forward slide serrations and lightning cuts, and a Viper Red Dot.
| Type: | Pistol |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.20″ |
| Capacity: | 20+1 |
| Safety: | Integral Locking System |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Warren Tactical Set |
| Weight: | 30.4 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Match Grade |
| Slide Description: | Tungsten Gray Cerakote Steel |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
