
Tanfoglio 999230 Witness Compact 10mm Auto 3.60″ 12+1 Wonder Steel Black Polymer
UPC:
741566107023
SKU:
38880
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Witness Compact Steel is a pistol that could be a carry gun as well as enjoyable to shoot and chambered in a caliber that can knock down an assailant. Standard on every Witness is an external safety, external hammer, cocked & locked carry system, beaver tail, and low barrel axis for added controllability. This double/single action features the Wonder finish polished steel slide, black synthetic rubber grips, and windage adjustable sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 3.60″ |
| Capacity: | 12+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Blade Front, Low Profile Rear |
| Weight: | 30 oz |
| Frame Finish: | Wonder |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Chrome-Lined |
| Slide Description: | Wonder Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
