
Rock Island 51700 Tac Ultra CS 9mm Luger 3.50″ 8+1 Black Parkerized Black Parker
UPC:
4806015517009
SKU:
35214-4806015517009
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The TAC Ultra CS has a full tactical rail. This pistol has a 3.55″ button rifled barrel supported by a full length guide rod and full dust cover. Includes a low-profile adjustable rear sight and high-visibility fiber optic front sight. Also fitted with a skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop. The TAC Ultra is finished with a tough parkerzied matte coating and has battle ready G10 tactical grips.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.50″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Grips: | Gray G10 |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adj Rear |
| Weight: | 36 oz |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Button Rifled |
| Slide Description: | Black Parkerized Steel |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
