
Rock Island 52009 Rock Ultra FSHC Single 10mm 5″ 16+1 Black G10 Grip Black Parke
SKU:
35206-duplicate
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Rock Ultra FSHC has a 5″ button rifled barrel supported by a full length guide rod. It includes a double stack magwell with a 16-round capacity. The smooth angled, snag-free styling allows for quick draw in fast need situations. This firearm features a low profile adjustable rear sight and high visibility fiber optic front sight and includes a skeletonized hammer and trigger with adjustable over travel stop and ambidextrous safety. The Rock Ultra is finished with a tough, parkerized matte coating and battle-ready G10 tactical grips.
| Type: | Pistol |
| Action: | Single |
| Caliber: | 10mm |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black G10 |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 40 oz |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Bull |
| Slide Description: | Black Parkerized |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
