
Glock PG1957203MOS G19 Gen4 MOS 9mm Luger 4.10″ 15+1 OD Green Black Steel w/MOS
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
1 in stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
This Glock 19 Gen 4, in 9×19, introduces revolutionary design changes to the pistol that has found worldwide acclaim with security services both private and public. Its modular back strap design lets you instantly customize the grip to adapt to an individual shooter’s hand size. The surface of the frame employs the new scientifically designed, real-world-tested, Gen 4 rough textured technology. Internally, the dual recoil spring assembly substantially increases the life of the system. A reversible enlarged magazine catch, changeable in seconds, accommodates left or right-handed operators. The Glock Modular Optic System (MOS) simplifies the mounting of popular optics without costly custom machining of the pistol’s slide. MOS has four plate options to comply with the specifications of some of the most trusted optic manufacturers in the industry, and a cover plate when no optic is mounted. MOS gives you the option of adding tall iron sights allowing the optic and the iron sights to co-witness.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.10″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | OD Green Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 30.1 oz |
| Frame Finish: | OD Green |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel w/MOS Cuts |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
