
CZ-USA 91269 P-09 Suppressor Ready 9mm Luger 5.15″ 21+1 Urban Gray Black Steel S
UPC:
806703912691
SKU:
3290
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
This CZ Urban Gray Suppressor-Ready full-size pistol features a threaded barrel, high suppressor sight with tritium lamp, and extended capacity magazine. Included is an Omega trigger system and installed decockers that can easily be converted to a manual safety with the supplied parts and instructions. Also included are small, medium, and large backstraps that allow the user to customize the pistol’s grip to their hand while retaining the natural point of aim. It has an integrated 1913 Picatinny rail that is readily adaptable to low-light situations. T
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.15″ |
| Capacity: | 21+1 |
| Safety: | Ambidextrous, Firing Pin |
| Grips: | Stippled Urban Gray Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Weight: | 32.20 oz |
| Frame Finish: | Urban Gray |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 16 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
