
CZ-USA 91235 CZ 75 B Omega SR 9mm Luger 5.20″ 18+1 Urban Gray Urban Gray Steel S
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
This Urban Grey Suppressor-Ready pistol is clad in urban gray (a mix of gray and FDE). It features a threaded barrel, high suppressor sights with tritium lamps, and extended capacity magazines. CZ Urban Gray pistols are a direct response to customer requests for more suppressor-ready options. A further evolution of the 75 B Omega, the convertible version allows users to swap from decocker to safety operation in the same manner as P-07/P-09 pistols. Using the same simplified, more robust variation of the 75’s trigger system as the previous Omega, trigger parts use an interlocking design that allows for easy disassembly and reassembly without the need for tools. Not only does this simplify maintenance, the trigger parts themselves are made of different materials to enhance durability, operation life, and reliability.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.20″ |
| Capacity: | 18+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 35.7 oz |
| Frame Finish: | Urban Gray |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Urban Gray Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
