
CZ-USA 01288 P-07 Suppressor Ready 9mm Luger 4.50″ 10+1 Urban Gray Black Steel S
UPC:
806703012889
SKU:
3258
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
CZ’s Urban Grey Suppressor-Ready Series pistol features a threaded barrel, a high suppressor sights with tritium lamps, and extended capacity magazines. The P-07 has interchangeable backstraps and a nitrated slide finish that wears longer and has increased corrosion resistance. Its safety and decocker are interchangeable with a few minutes and minimal tools. Included is small, medium, and large backstraps, and an integrated 1913 Picatinny rail on the dust cover. The trigger shape is more comfortable for long days at the range, as well as its snag-free hammer and forward cocking serrations. This pistol has metal 3-dot sights and a beefed up magazine spring round.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.50″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Stippled Urban Gray Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Urban Gray |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
