
Beretta USA JXC9GEL Px4 Storm Compact Carry 9mm Luger 3.20″ 15+1 Gray Cerakote S
UPC:
082442864686
SKU:
30368
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Though it is completely concealable, the Px4 Storm Compact Carry offers a full grip for most shooters. It features an accessory rail, low-profile slide stop, integral and retractable lanyard loop, and a cold hammer forged barrel for ultimate precision. The Compact also houses the Px4 family’s rotary barrel system. This system allows for in-line feeding for unparalleled reliability. The rotary barrel system leads to radial dissipation of recoil energy resulting in a significant reduction in felt recoil and muzzle rise. This G model has a gray Cerakote slide, three 15-round magazines, and a Stealth Decock lever.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.20″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 27.3 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Gray Cerakote Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
