
Ruger 8661 American Pistol Duty 9mm Luger 4.20″ 10+1 Black Black Nitride Stainle
UPC:
736676086610
SKU:
27160
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Ruger’s American Duty pistol has a pre-tensioned striker system that features a powerful striker spring for positive ignition without a heavier trigger pull. It has a rigid, one-piece, precision-machined, black nitrided, stainless steel chassis with integral frame rails and fire control housing. Its modular wrap-around grip system is for the adjustment of palm swell and trigger reach to fit a wide range of hand sizes. Ergonomic grip modules lock in solidly and do not loosen. The American Duty also features Novak LoMount Carry three-dot sights, ambidextrous slide stop and magazine release, Picatinny rail, and non-slip surfaces on its side and grip.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.20″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Wraparound Ergonomic |
| Sight Configuration: | Novak LoMount 3-Dot |
| Weight: | 30.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Nitride Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
