
HK 81000089 P30SK Subcompact V3 9mm Luger 3.27″ 10+1 (3) Black Black Steel Slide
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The subcompact model of the renowned P30 handgun, P30SK (SubKompact) series has all of the sought-after characteristics of the larger frame P30 and P30L pistols, but in a more concealable design. The completely adjustable P30 grip feature – consisting of interchangeable backstraps and lateral grip panels – is replicated in the ultra-compact grip frame of the P30SK. This allows the pistol to be easily modified to fit to any individual user. An abbreviated Picatinny rail molded into the front of the frame enables weapon lights, lasers, or other accessories to be easily mounted. Like all P30 pistols, the P30SK features an automatic hammer safety and firing pin safety. Ambidextrous controls include dual slide and magazine release levers. Despite the small size, P30SK subcompacts have excellent weight and balance making them naturally pointable, easy to control, and accurate to shoot. Like all P30 pistols, the P30SK features an automatic hammer safety and firing pin safety. Variant 3 uses a conventional double action/single action (DA/SA) trigger mode and has a frame-mounted rear decocking button. This V3 model also has an ambidextrous safety, is equipped with nights sights and includes three 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.27″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 23.99 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
