
Wilson Combat CQBECFS9 1911 CQB Elite Carry 9mm Luger 5″ 10+1 Gray Black Carbon
UPC:
811826021069
SKU:
2538
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Wilson Combat Custom Pistols are hand built by master pistolsmiths with the finest modern materials and parts machined from forgings and billet steel. Wilson’s CQB Elite is a soft shooting, shooting range or tactical pistol suited for the shooter looking for a hybrid range/carry gun with specially selected upgrades to enhance downrange performance and comfort when carried concealed. The CQB Elite Carry has an Armor-Tuff gray frame with a black slide. It has a concealment beavertail and hammer, medium length trigger, Battlesight with gold bead front sight, round butt, flush cut/reverse crown barrel, countersunk slide stop, barrel chamber fluting and gray and black grips with pewter medallions.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Black & Gray G10 |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Battlesight Rear |
| Weight: | 36.6 oz |
| Frame Finish: | Gray |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Match Grade |
| Slide Description: | Black Carbon Steel |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
