
Colt Mfg O7802XE 1911 Defender 9mm Luger 3″ 8+1 Blued Blued Carbon Steel Slide B
UPC:
098289111197
SKU:
19163
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Colt’s Defender pistol is a carry-ready 1911 in a compact size. It has a lightweight aluminum frame and forged steel slide have a matte finish for true concealment. The upswept beavertail grip safety makes this small pistol very comfortable to shoot. Comes with 1 magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Manual, Grip, Firing Pin |
| Grips: | Black Cherry G10 |
| Sight Configuration: | Novak Night |
| Weight: | 24.00 oz |
| Frame Finish: | Blued |
| Frame Material: | Aluminum |
| Barrel Type: | Stainless Steel Match Grade |
| Slide Description: | Blued Carbon Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
