
Colt Mfg O2020XE 1911 Delta Elite 10mm Auto 5″ 8+1 Stainless Steel Black Polymer
UPC:
098289111159
SKU:
17863
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
| Finish: | Stainless Steel |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The time-tested Colt Government Model features an upswept beavertail grip safety, extended thumb safety, and genuine Novak white dot sights. The Delta Elite offers the power to hunt medium-sized game with near .41 Magnum ballistics in a legendary 1911-style pistol. Composite grips with Delta medallions make this powerful 10MM pistol comfortable to shoot.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Manual, Grip, Firing Pin |
| Grips: | Black Polymer with Integrated Delta Medallion |
| Sight Configuration: | Novak White Dot |
| Weight: | 35.00 oz |
| Frame Finish: | Stainless Steel |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
