
Tanfoglio 999101 Witness 9mm Luger 4.50″ 16+1 Wonder Steel Black Polymer Grip
UPC:
741566111167
SKU:
15612
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Witness full size steel pistol incorporates several unique design features that have produced a truly outstanding weapons platform. The ergonomic grip allows the pistol to be grasped in such a way that it points more naturally. The “slide in frame” design produces a lower profile pistol, which places the windage adjustable sights closer to the axis of the pistol’s bore, further enhancing accuracy, and the Wonder finish features a polished steel slide.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.50″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 33.00 oz |
| Frame Finish: | Wonder |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Chrome-Lined |
| Slide Description: | Wonder Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
